czwartek, 9 maja 2013

Grupa ABC- Za Majem Maj


Przyznać się może i wstyd, ale co poradzę, że nie słyszałem nigdy tego zespołu ani tego utworu. Dopiero w tym tygodniu słuchając Trójki po raz pierwszy wpadł mi w ucho. Chyba muszę głębiej zapoznać się z twórczością tego projektu. Poszukałem na szybko w necie kim oni są. Niewiele jednak zrozumiałem, kto z kim i dlaczego. Najważniejsza jest jednak muzyka. Przedni utwór, od pewnego momentu ewidentne nawiązanie w warstwie muzycznej do Santany, ale absolutnie mi to nie przeszkadza. Ależ mnie ukoił dzisiaj ten utwór.
 
 
Mam nadzieję, że mają takich numerów więcej w swoim repertuarze. Dzisiaj tak króko, bo na szybko musiałem się podzielić tym odkryciem. Myślałem, że już nic nie jest mnie w stanie zaskoczyć.
 

8 komentarzy:

 1. Wreszcie kolega be_red "odkrył" polski bigbit... Polska muzyka rockowa nie zaczęła się od Perfectu i Lady Pank, a już w latach 60-tych w Polsce istniało sporo interesujących zespołów - oprócz znanych do dzisiaj Czerwonych Gitar, Skaldów, Niebiesko-Czarnych, także mniej znane formacje: Tajfuny, Chochoły, Dzikusy, Kawalerowie, Szwagry... Lista jest długa, ciekawych zapraszam na mój blog.
  Co do samego utworu i wykonawcy: piosenka nagrana w 1972 r. przez przedostatni skład grupy. Śpiewa Grzegorz Szczepaniak, zdolny wokalista, niestety Jego współpraca z grupą trwała dwa miesiące. Potem emigrował z kraju. Szkoda, że lider wolał nagrywać z Niebiesko-Czarnymi materiał do rock-opery "Naga" niż grać w swojej grupie... Ciekawostką jest fakt, że dwie piosenki nieistniejącego zespołu "okupowały" szczyty list przebojów: prezentowana wyżej oraz kapitalne "Asfaltowe łąki".
  Prezentowany "teledysk" na youtube "wstawił" Pan Aleksander (alez510), popularyzator piosenek grupy ABC, ale także innych wykonawców. Wielkie dzięki, Panie Aleksandrze!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego u góry polecam Szwagry. "Dobry Rok" - klimaty dekadę później skopiowane przez Cure na "Seventeen Seconds". Jeszcze Bizony, Dżamble, Klan, Polanie... było tego troszke, czasem nawet bardzo oryginalna i swietna muza

   Usuń
  2. No i TRZY KORONY obowiązkowo!

   Usuń
  3. "Dobry rok" to cover zachodniego utworu (bodajże "You're No Good") z polskim tekstem Wiesława Dymnego. Zresztą okres współpracy zespołu z Dymnym był najlepszym w karierze.
   Można dodać inne zespoły: Czerwono-Czarni, Trubadurzy, No To Co, Bractwo Kurkowe 1791, Blackout i Breakout, Test, Nurt, czy zapomniane całkiem Passaty. Zachęcam do zapoznania się z ówczesną muzyką młodzieżową!

   Usuń
  4. Wiem, ze "Dobry Rok" to kower, ale mz świetnie i klimatycznie zagrany:) Jeszcze bym Romualda & Romana dołożył do kolekcji :)

   Usuń
 2. Dziękuję za te informacje. Oczywiście że polski rock zaczął się wcześniej niż Perfect, mam tego świadomośc ale nigdy tam nie zaglądałem. A moje pytanie brzmi: na jakiej płycie ewentualnie składance jest dostepny ten utwór o którym dzisiaj pisałem?

  OdpowiedzUsuń
 3. Polecam: http://sklep.polskieradio.pl/Products/7101-marek-niedzwiecki-poleca-z-archiwum-polskiego-big-beatuplyta-trojkowa-z-dwuzlotowka.aspx
  Moim zdaniem, bardzo dobra kompilacja.

  OdpowiedzUsuń
 4. Do dziś nie wydano na mnóstwo nagrań tej grupy, miała być dwupłytowa edycja "Z Archiwum Polskiego Radia" - ale nie ukazała się, gdyż są problemy z ustaleniem praw wydawniczych do poszczególnych nagrań. Niestety.

  Asfaltowe łąki - kapitalne nagranie - świetny gitarowy riff.

  OdpowiedzUsuń