poniedziałek, 28 maja 2012

Piersi- Kujawiak i inne przejawy etno rocka


Cóż za uwolniona czysta energia. Dają panowie żaru na katodzie. Jak mi się nogi rwą do tańca przy tym numerze. Idealnie oddany jest tu klimat naszej tradycyjnej polskiej porywczości i niczym nie skrepowanej woli zabawy i umiłowania wolności i samostanowienia. Pierwotne instynkty Prasłowian są tutaj zauważalne. Czuje się obywatelem naszej pięknej ojczyzny. Od Tatr, poprzez Mazowsze i Kujawy, wszędzie tam ludystyczny pierwiastek tego utworu zostawia swój ślad i robi się cieplej na duszy.
Gdzie mogę znaleźć tą wersję? Może ktoś ma ją na jakimś wydawnictwie?

To jedyne co przychodzi mi na myśl gdy leci Kujawiak, który poznałem chyba jako pierwszy utwór zespołu Piersi. Na debiucie zespołu jest on w zmienionej wersji podany słuchaczom. W wersji z obciętymi jajami, bez czadu i ściany gitar i bez kanonady perkusji. Sztuczny i nijaki. Byłem zniesmaczony Kujawiakiem w tej wersji na pierwszej płycie Piersi.Nie jestem zwolennikiem etno rocka ani mocnych wpływów i inspiracji folkowych na muzykę rockową. Bardzo źle reaguję na wszelkiego rodzaju Golce Orkiestry, Brathanki czy też Kapele ze wsi Warszawy. Oczywiście tyle folku jest w utworze "Kujawiak" ile ryby w filecie z pangi czyli niewiele, i wywód mój jest trochę od czapy to jednak kilka numerów nazwijmy to ludystycznych jest nagranych z poczuciem humoru albo z rockowym pazurem i są wartościowymi kompozycjami.

Mało ryby w rybie czyli panga


Przykład 1

Numer ten prezentował ciągle w swoich piątkowych radiowych "Brumach" Jurek Owsiak i stąd mi tak utkwił w pamieci taki song:

 
Przykład 2


Riff, klawiszowo- gitarowy, którego nie powstydziłby się Rammstein, a zwolnienie z fletem- w środkowej części utworu- genialne!


Czy jeszcze może zna ktoś jakieś dobre przykłady na zilustrowanie mojej wątpliwie ideologicznie tezy?

3 komentarze:

  1. Postawienie w obok siebie Golców, Brathanków i Kapeli ze Wsi Warszawa jest dowodem, że kolega nie tylko źle reaguje, ale i źle rozpoznaje te klimaty. Może by tak kilka przesłuchań? Anarchistyczno-lewacką Rute warto by dorzucić.

    OdpowiedzUsuń
  2. To jest wersja z płyty PIERSI "...przeboje". Nagrane w 1998 roku ;-))

    OdpowiedzUsuń
  3. dzięki za ten nius, w życiu bym nie sięgnął to składaka piersi a tu proszę, a czy inne utwory są też w innych wersjach?

    OdpowiedzUsuń