wtorek, 19 stycznia 2016

Maanam- Róża


Ta płyta przeszła mi zupełnie obok głowy, serca, uszu. W 1994 roku słuchanie tak delikatnej muzyki jaką okazała się płyta "Róża" było swego rodzaju obciachem. Chciałem Maanamu ostrego, szybkiego w stylu pierwszych płyt, a już na płycie "Derwisz I Anioł" zespół zaczął się od takiego grania oddalać, by na "Róży" przedstawić swoje zupełnie melancholijne i delikatne oblicze.
Takie też odczucia mam i dzisiaj. Najbardziej na tym krążku kręcą mnie utwory mocniejsze, ostrzejsze żywsze niż pełne piękna ballady jak chociażby utwór tytułowy, który będąc singlem właściwie zupełnie mnie zniechęcił do zapoznania się z ta płytą. Na szczęście jestem już stary i po latach mogę spojrzeć z boku z pewnej perspektywy i bez emocji na ten krążek.


Jak wspomniałem najbardziej kontent czuję się słuchając takich rzeczy jak: "Wieje paskiem Od Strony Wojny", "Mówię Do Ciebie Coś" czy  "Nic Dwa Razy". Dostrzegam jednak urodę takich pieśni jak "Zapatrzenie" z pięknym tekstem i typowo maanamową regałową pulsacją. Przyjemnie chociaż bardzo cukierkowo jest też w "Bez Ciebie Umieram".

Jak widać po załączonych materiałach prasowych ta płyta była całkiem sporym wydarzeniem medialnym i sporym sukcesem komercyjnym. Ilość sprzedanych nośników może zawstydzić większość dzisiejszych gwiazd. Nie ma Marka Jackowskiego, Kora nie gra koncertów, zacząłem doceniać to co zostało przez nich wspólnie nagrane, nawet jeśli nie do końca zawsze mi się to podobało. Dzisiaj ta płyta ma dla mnie zupełnie inny wymiar. Może nawet bardziej sentymentalny niż muzyczny.

 


 

3 komentarze:

  1. Pomijając moją niechęć do większości produkcji Maanamu od połowy lat 90 wzwyż, przyznaję iż jest to jedyny z TAMTYCH zespołów, który ma porządne DVD z teledyskami i programami tv (w dwóch częściach). Polecam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Odpowiedzi
    1. Złote DVD - wydane jest osobno oraz w dwupaku (ta opcja jest bardziej korzystna cenowo) i obejmuje materiał do płyty "Hotel Nirwana" włącznie. W necie znajdziesz gdzieś spis utworów. Jest solidnie napakowane.

      Usuń