czwartek, 1 grudnia 2011

Bakszysz- Good Life


Na prawdę bardzo mało takiej muzyki mam swoich zbiorach. Może wynikać to po części z mojej rockowej proweniencji, a i po trochu z braku źródeł u których mógłbym zasięgnąć wiedzy tajemnej. Polskie reggae. Pisałem już, że uwielbiam chociaż nie jest tak że kazdy kto zagra mi reggae i będzie polskim wykonawcą, to będę nosić go na rękach. Jakiś taki wybredny jestem, a może ograniczony. Nieważne. Można na blogu poszukać jakie klimaty z tego gatunku mi robią. Należy do nich też Bakszysz.


Był czas, że słuchałem tylko tego. R. też miał tą kasetę i "zajeżdżaliśmy" ją na magnetofonie ucząc sie czasem. Piekna muzyka, zjechałem z nią mnóstwo kilometrów jadąc tramwajami pomiędzy "domem" a zajęciami. Kupę lat służyła mi jako podkład do nauki i do relaksu. Czyli co, muzyka użytkowa? Może i tak. Potem kilka lat kompletnie nie interesowałem się tym czy nagrali coś jeszcze, a tu okazuje się że mają jeszcze znakomite rzeczy w swojej dyskografii jak płytę "Eye" i "Jak łzy", które też weszły na stałe do mego kanonu muzycznego. Być może zraził mnie solowy projekt Jarexa jakieś electro duby czy inne kosmiczne rege, na co nie byłem wtedy gotowy. Zresztą do dzisiaj nie słyszałem tej płyty. Ma ktoś?


Wiem, Bakszysz gra od lat osiemdziesiątych, tak przyznaję się też nie za bardzo znam ich twórczość z tamtego okresu. Ma ktoś? Chętnie się zapoznam. Co dzisiaj się z nimi dzieje- nie mam pojęcia. A utwór "Drive" zgodnie z * we wkładce dostepny tylko na kasecie. Ma ktoś ten utwór?


4 komentarze:

 1. Bakszysz lub Bakshish /obie nazwy funkcjonowaly/to jeden z najstarszych polskich zespolow Reggae..istnieja od 1982..ale ciezko szukac ich nagran..jedyny ich dorobek w tamtym okresie to skladanka FALA z 1985 i utwor "Czarna Droga"..grali pare razy w Jarocinie, gdzie wylansowali cieszacy sie duzym zainteresowaniem kawalek "Uczucia"

  http://www.youtube.com/watch?v=hCon7Gs8cMU

  pierwszy material wydali dopiero w 1991 roku /kaseta "Open you heart"/

  ost.raz na koncercie Bakszysza bylem w 2006 w CK Wiatrak w Zabrzu..swietne przezycie jak za dawnych lat :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kurczę, blaszka, mam, znam tylko płytę "One Love".
  ktoś ma inne?

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie, w widomym miejscu.

  OdpowiedzUsuń